Köszönjük, hogy velünk ünnepeltetek!
Megnyitott a sétány!

Megkezdődött a sétány műszaki átadása

Végigjártuk az érdeklődőkkel az épülő sétányt

Nyitott munkaterület-bejárást hirdetünk augusztus 18-ra

Közösségi tér az építkezés alatt is

Keresd a mesekavicsokat, és vidd el őket a Dunához!

- A
játékban öt mesefigura vesz részt: Vízipók, Keresztespók, Hátonúszó, Iszapcsiga
és Tányércsiga. Őket festettük rá azokra a kavicsokra, amiket meg kell
találnod.
·
- Mind
az öt figurából tízet-tízet rejtettünk el, és arra kérünk, te mindegyikből csak
egyet-egyet vegyél el, hogy másnak is megmaradjon a keresés öröme!
·
- Mikor
összegyűjtötted az öt különböző mesekavicsot, irány a pesterzsébeti VakVarjú Étterem,
ahol szemfülességed jutalma egy csoki! (Cím: Vízisport utca 12-18.; Nyitva
tartás: minden nap 11:30-23:00)
·
- Ha van kedved, mielőtt átadnád a VakVarjúban a mesekavicsokat, készíts egy közös képet velük a Duna-parton, és töltsd fel Facebook-oldalunkra (DUNA Sétány Pesterzsébeten), hogy mások is lássák, milyen ügyes voltál!
Átadták a munkaterületet, kezdődhet a sétányépítés

Szeptember végéig elkészül a sétány!


Beszámoló a június 20-i tervegyeztetésről
Fél hatra nem csak az érdeklődők jelentek meg szép számban, hanem az eső is szitálni kezdett, ám közösen úgy döntöttünk, hogy amíg csak lehet, a fák alá húzódva beszélgetünk a tervekről. A csaknem nyolcig tartó tervegyeztetés felénél vettük végül tudomásul, hogy jobb lesz élni a Vakvarjú étterem által felkínált teremmel, innentől tehát bent folytattuk a beszélgetést. A szintén erre a napra gondolt bejárásra, melyen a zöldfelület állapotát néztük volna meg, az időjárás miatt nem is tartottuk meg.
A találkozó kezdetén először bemutattuk projektünk kereteit: beszéltünk a tervezési terület határairól, az elnyert fővárosi pályázat feltételeiről és az eddigi egyeztetésekről. Ezt a tervezők által készített koncepciójavaslat bemutatása követte. Az elkészített koncepció lényegi javaslata egybecseng a kérdőívezés eredményével és az önkormányzat elképzeléseivel: jöjjön létre egy teljesen bejárható parti sétány a Gubacsi-hídtól a soroksári kerülethatárig tartó 900 méteres részen. A sétány a gyógyfürdőtől kezdve a csónakházak, éttermek előtt fut majd, és a jelenleginél jóval egyszerűbben, több helyen lehet megközelíteni a Vízisport utca felől. Tovább növeli a vízközeli élményt, hogy a sétányhoz sok “vízi sétány” is kapcsolódik, vagyis olyan stégek, amelyek a gyalogútból indulnak ki, és abba is érnek vissza. A terv új funkciók létrehozásával és a régiek megújításával is számol: kültéri fitneszrész és piknikezőhely alakulna ki, a játszótér pedig új elemekkel bővülne. (A galériában található képeken részletesen is meg lehet nézni a tervjavaslatot, külön kinagyítva pedig a játszótér-bővítésre vonatkozó elképzeléseket.)

Az ezt követő beszélgetésekben nagyon sok kérdés és vélemény hangzott el. Ezeket mind összegyűjtöttük, az alábbiakban pedig a legtöbbször elhangzott gondolatokat foglaljuk össze:
- Szinte mindenki megemlítette, hogy az alapkoncepciót nagyon támogatják, és az elkészült tervjavaslat is egy esztétikus, tetszetős sétány képét mutatja - alapvetően tehát kifejezetten pozitív volt a tervek fogadtatása.
- A tervezés és a megvalósítás során különös figyelmet kellene fordítani a fákra, azok védelmére, megőrzésére, ápolására. Emiatt abban maradtunk, hogy a továbbtervezést követően majd egy olyan fabejárást fogunk tartani, melyen közösen megyünk végig a teljes partszakaszon egy szakértővel, megvizsgálva a tervezett beavatkozásokat.
- Sokan kérték, hogy a sétányra - különösen a déli részére - még több pad kerüljön ki, lehetőséget adva a közösségi együttlétre és a nyugodt kikapcsolódásra is. Főként az idősebbeknek fontos, hogy a padok (legalább részben) támlával ellátottak legyenek, és a víz felé nézzenek. A fiatalok közül többen pedig egy kisebb közösségi hely betervezését kérték.
- Többen javasolták, hogy a sétány vonalai legyenek valamivel íveltebbek, kevésbé szögletesek. A szervezők ennek kapcsán arról tájékoztattak, hogy készült egy “ívesebb” tervváltozat is, ami viszont várhatóan magasabb költségű lenne a “szögletesebb” kialakításúnál (különösen a vízi sétányok esetében). Végül abban maradtunk, hogy jó lenne, ha legalább a parti gyalogút esetében lehetne kicsit gömbölyíteni a sétány formáját.
- Leggyakrabban a játszóteret használó szülőktől hallottuk azt a javaslatot, hogy játszótér és a nyitottá váló sétány közé valamilyen elválasztást, kerítést érdemes lenne betervezni. Ez megakadályozná, hogy a gyerekek kiszaladgáljanak a nyüzsgőbbé váló gyalogútra, ráadásul - ha éjszakára bezárna a játszótér - segíthetne megelőzni az esetleges rongálásokat, nem funkció szerinti használatot.
- Fontos kérdés volt, hogy hogyan viszonyuljon a sétány a kerékpáros használathoz. Megállapítottuk, hogy a hely szűke miatt nincs arra lehetőség, hogy elkülönített biciklis nyomvonal jelenjen meg (ugyanez szól a szintén felmerült futópálya ellen), ráadásul komoly veszély- és konfliktushelyzeteket is jelentene, ha a hajójukat épp a vízre vivő evezősök kereszteznék a kerékpáros útvonalat. A bicikliút tehát továbbra is a Vízisport utcában futna, a sétányon pedig csak tolni szabadna a kerékpárokat. A belépési pontokhoz viszont kerülnének biciklitárolók, ezzel is ösztönözve, hogy minél többen érkezzenek két keréken. Felmerült ötletként, hogy a sétány burkolatát kéne úgy kialakítani (ami a mostani tervekben betonként szerepel), hogy azon a kerékpározás kevésbé legyen komfortos. Ettől függetlenül is többen javasolták, hogy a burkolat inkább vízáteresztő anyagból álljon, hiszen az természetesebb, és például egy stabilizált murván a futás is sokkal kényelmesebb, mint a betonon.
- Az egyik legtöbbet emlegetett észrevétel a meglévő és várható parkolási gondokra vonatkozott. A Vízisport utcában már így is meglévő konfliktushelyzeteket tovább nehezíti, ha a megújuló sétány miatt megnő az idelátogatók száma. Sokan tartanak attól, hogy a megújuló gyógyfürdő parkolója sem lesz elegendő ahhoz, hogy csúcsidőszakban elnyelje a működéséből származó többletforgalmat. A parkolással kapcsolatos félelmek nem megalapozatlanok, és az önkormányzat már dolgozik azon, hogy valamilyen megoldást találjon ezekre. Mivel azonban a Duna sétány projekt tervezési területében nincs parkolásra alkalmas terület, a téma kapcsán abban maradtunk csak, hogy kiemelten kérjük egy megoldási javaslat kidolgozását a terület közvetlen környezetében.
- A fentiek tehát a legáltalánosabb, leginkább konszenzusos vélemények voltak, de ezeken felül is sok észrevételt tettek a megjelentek (ahogy az a képgalériánkban szereplő feliratokból is látható).

budapestdialog.hu/dunasetany
MEGHÍVÓ TERVEGYEZTETÉSRE

Kielemeztük a kérdőíveket!

Húsvéthétfői tervegyeztetés - kitelepülés a Kosuti Fesztiválon

A Kossuth szobor szomszédságában elhelyezett sátorban a látogatók megismerhették az önkormányzat nyertes pályázatának részleteit, megtekinthették az ahhoz benyújtott probléma- és inspirációs térképet, és információt kaphattak az előrehaladásról. Cserébe a szervezők azt kérték, hogy minden érdeklődő mondja el - és lehetőleg írja is fel - ötleteit arról, hogy mit SZERETNE és mit NEM SZERETNE látni a megújuló Dunai sétányon. A kint töltött öt óra alatt csaknem csurig telt az egész asztalt beborító papír a pozitív javaslatokkal, úgyhogy - szerencsére! - sok muníciót kapnak a tervezők munkájuk folytatásához.
Köszönjük mindenkinek, aki időt szánt a közös gondolkodásra!
TÉR_KÖZ 2018
