Beszámoló az első tervezési alkalomról
- Megindult a közösségi tervezés - megbeszéltük, hogy mi is ez az egész.
- Beszéltünk a kérdőívezésről.
- Kölcsönösen bemutatkoztunk egymásnak.
- Egy mondatba fogalmaztuk bele, hogy milyen legyen az Allende park.

Május 17-én fél hatkor a Pajkos Óvoda tornatermében a vidáman focizió ovisokat hasonlóan jókedvű, de kevésbé virgonc korosztály váltotta, és a gyors teremberendezést követően megindult az Allende park közösségi tervezése.
Elsőként Csernus László, a környék önkormányzati képviselője köszöntötte az egybegyűlteket. Kitért arra, hogy a mostani komplex újratervezés célja a terület évtizedekre szóló újragondolása, és ehhez alapos tervezésre van szükség - ha pedig tudjuk már, mi az (és nem utolsósorban mennyibe kerül), amit valamennyien szeretnénk, be lehet ütemezni a megvalósítást is. Természetesen azonban az önkormányzat addig sem hanyagolja el az Allende parkot, és végzi az üzemeltetési/karbantartási munkákat; ám nagyobb változások majd a tervek birtokában kezdődhetnek. László mindjárt előhozott egy forrónak számító témát is, mikor rákérdezett, ki az, aki elégedett a szelektív hulladékgyűjtőkkel a jelenlévők közül. Erre többen azonnal heves történetmesélésbe kezdtek a szemetesekkel kapcsolatos (pro és kontra) tapasztalataikról és a megoldási javaslatokról - de végül beláttuk, hogy nem érdemes külön, csak erről az egy dologról beszélni, hiszen a parkban minden mindennel összefügg.
A szót innentől Gergő, a közösségi tervezést szervező Budapest Dialog csapat moderátora vette át. Ő elmondta, hogy
- a közösségi tervezés célja az, hogy fehér laptól június közepére eljussunk addig, hogy a helyiek között minden lényeges kérdésben megszületik a kompromisszum, és elkészül az a tervjavaslat, ami alapján a tájépítészek szakmai formába tudják önteni a terveket;
- ebben a munkában a helyieket a kerületi önkormányzat megbízásából egyrészt a Budapest Dialog közösségi tervezésben jártas munkatársai, valamint a Park Terv Studió tájépítészei segítik;
- a másfél héttel ezelőtti négynapos helyszíni, illetve az ezzel párhuzamosan egy hétig zajló online kérdőívezés és a tervezett öt alkalom együtt valószínűleg elég lesz arra, hogy minden lényeges kérdésben dűlőre jussunk;
- a találkozók során lépésről-lépésre haladunk, ami azt is jelenti, hogy folyamatosan építünk a korábban (az előző alkalmakkor) meghozott döntéseinkre - éppen ezért fontos, hogy lehetőleg minél többen minden alkalmon részt tudjanak venni.
Ezután véletlenszerűen három kiscsoportot hoztunk létre, a feladat pedig mindhárom asztalnál ugyanaz volt: bemutatkozni egymásnak, majd egy kis játékos feladat után megpróbálni közösen megfogalmazni egy mondatban, hogy milyennek képzeljük a jövő Allende parkját. Ez lehet az a vezérfonal, ami a későbbi, konkrétumokról szóló döntéseinket meghatározhatja.
A három asztalnál ezután majd’ egy órán keresztül élénk beszélgetés folyt a kiscsoporton belül. Egymást is megismertük egy kicsit, majd azt is megtudtuk, hogy ki mióta lakik itt, mire és hogyan használja a parkot, milyen dolgokat hiányol vagy épp javasol ide. Bár az eszmecsere sokszor napi szinten tapasztalt konkrétumok körül forgott, végül mindegyik csoport megfogalmazta a saját mondatát:Egyes asztal: Olyan zöld, közösségi park, ami nyitott és funkciót kínál számára, akik betartják a közös szabályokat.Kettes asztal: Zöld és vadregényes park, ahol az épített környezet is természetközeli, és minden korosztály otthon érzi magát.Hármas asztal: Szeretnénk első sorban az Allende park közösségének (de nem elzártan) minden generáció számára, csendes, kellemes, zöld, családias parkot.

- Az Allende park továbbra is PARK, vagyis meg kell őriznie természetközeli, zöld, nem túlépített formáját.
- Az Allende park a jövőben (is) MINDEN KOROSZTÁLY SZÁMÁRA szeretne lehetőséget biztosítani a kikapcsolódásra, vagyis szeretnénk, hogy igazi közösségi hely maradjon a park.
- Az Allende park mindazokat szívesen fogadja, akik A KULTURÁLT EGYÜTTÉLÉS SZABÁLYAIT BETARTVA jönnek ide, vagyis a parkhasználóknak tekintettel kell lenniük egymásra és az ittlakókra.